Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > pierwsza pomoc - pacjenci

Pierwsza Pomoc - Pacjenci

Dziecko z udarem cieplnym
02.07.2025 14:47 Udar cieplny u dziecka to nie żart. Koniecznie sprawdź, jak mu pomóc

Wakacje – czas beztroski i zabawy, często na świeżym powietrzu. Najmłodsi kochają letnie miesiące nie tylko za wolne od szkolnych obowiązków, ale też za pogodę, która wreszcie umożliwia spędzenie czasu na dworze. Niestety letnie eksploracje nie zawsze są bezpieczne, nawet gdy pozornie wokół brak jakichkolwiek zagrożeń.Udar cieplny to stan zagrożenia życia, szczególnie niebezpieczny dla dzieci Profilaktyka to podstawa – nawadnianie, unikanie słońca i odpowiedni ubiór są kluczowe W razie podejrzenia udaru cieplnego natychmiast schładzaj dziecko i wezwij pomoc Nigdy nie zostawiaj dziecka w aucie – nawet na chwilę

Komunikat popularnej sieci
21.03.2025 12:48 Pilny komunikat popularnej sieci. Wycofano ze sprzedaży produkt dla dzieci

Kolejna niebezpieczna dla dzieci zabawka trafiła na sklepowe półki. Na szczęście firma niczego nie ukrywa. Zgodnie z przepisami, po wykryciu nieprawidłowości, przedsiębiorca zgłosił problem do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Informacja o możliwości zwrotu zabawki pojawiła się też na stronie internetowej sklepu.

Telefon alarmowy
09.03.2025 08:24 Dzwonić na 112 czy 999? To sprawa życia i śmierci

Podejrzenie udaru lub zawału, groźny wypadek samochodowy. To tylko kilka sytuacji, w których o przeżyciu mogą decydować minuty, a nawet sekundy. Jak uzyskać profesjonalną pomoc medyczną możliwie najszybciej? Warto wiedzieć, w jaki sposób ją wzywać.

Upadek na chodniku
16.01.2025 09:49 Upadek na oblodzonym chodniku. Podpowiadamy, co robić

W tym roku zima nie zaskoczyła drogowców; w większości miast służby działają przez całą dobę, żeby zapewnić kierowcom bezpieczną jazdę. Dobra sytuacja na jezdniach często nie znajduje odzwierciedlenia na chodnikach. Zalegające na nich śnieg, błoto i lód sprawiają, że na SOR-ach w całym kraju lawinowo przybywa przypadków urazów.Skręcona kostka, zwichnięty nadgarstek, stłuczony łokieć – takich urazów nietrudno nabawić się, kiedy nastaje prawdziwa zima. Czasem ostrożność i solidne buty nie wystarczą, by uchronić się przed upadkiem. Co robić, gdy już do niego dojdzie?

Najbezpieczniejszym postępowaniem w przypadku osoby nieprzytomnej jest ułożenie jej w pozycji bocznej, co zmniejsza ryzyko zatkania dróg oddechowych
27.09.2024 07:14 Czego nie robić przy omdleniu? Anestezjolog wyjaśnia, jaki popełniamy błąd

Podnoszenie nóg w przypadku omdlenia jest popularnym i często stosowanym działaniem w ramach pierwszej pomocy. Czy słusznym i bezpiecznym? Wątpliwości na swoim profilu w mediach społecznościowych wyjaśnia Krzysztof Wernicki, anestezjolog.Wiele osób instynktownie unosi nogi osoby, która straciła przytomność. Zdaniem eksperta, nie jest to najlepsze rozwiązanie.